CIMBÁLOVÁ MUZIKA VONICA - 2000 - CD

Kód: RS0653
Neohodnoceno
199 Kč
Skladem

V roce 2000 nahrála cimbálová muzuika Vonica své debutové album označené prostě číslem roku vydání. Více viz dole článek Heleny Bretfeldové.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Soubor, jehož součástí se stala i vlastní cimbálová muzika, založil cimbalista ing. Jan Kachyňa, jenž stál v jeho čele až do své předčasné smrti v roce 1997 (s muzikou stihl nahrát její první, eponymní album Vonica – jejího vydání se ovšem nedožil). V čele muziky stojí primáš František Koráb, uměleckým vedoucím a zpěváckou hvězdou je Jan Zaviačič.
Repertoár souboru představuje divákům a posluchačům zvykosloví Hanáckého Slovácka s přesahem do sousedních regionů – Podluží, Horňácka, kyjovského a strážnického Dolňácka i moravských Kopanic. Soubor i cimbálová muzika pravidelně vystupují jak na regionálních festivalech (Vlčnovské slavnosti, Hustopečské dny vína, Podluží v písni a tanci, Kraj beze stínu, Hudecké dny Slávka Volavého a další), tak na MFF ve Strážnici, pravidelně se prezentuje i na folklorních festivalech v zahraničí (mj. Slovensko, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Itálie, Portugalsko, Velká Británie, Švédsko).
Vedle Jana Zaviačiče (též kvalitního kontrabasisty a výtečného kontráše) vyrostli i další pěvečtí sólisté – Jarmila Kachyňová, Ludmila Nováková-Mrázková (též violoncellistka cimbálové muziky), Martin Foretník, Petra Cvanová, Ludmila Malhocká (nynější pravidelná spolupracovnice BROLNu) i dědička rodinné tradice Jana Zaviačičová. V muzice vyrostl i zpěvák a dnešní primáš CM Polana-Prespolan Antonín Bukovský, jemuž se koníček stal profesí: vystudoval etnografii a hudební vědu na FF MU v Brně.  S CM Vonica pravidelně vystupuje i zpěvák ze sousedního Kobylí Jaroslav Kovářík (ročník 1925) a také zpěvácký Mužský sbor z Klobouk u Brna.

Helena Bretfeldová.

Doplňkové parametry

Kategorie: World - Ethno - Folklor
? Přidáno: Jan-18

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: