JETHRO TULL - Aqualung (180g) - LP / VINYL

Kód: 2564614660
Neohodnoceno
559 Kč –11 %
jethro tull aqualung lp
559 Kč –11 % 499 Kč
Skladem

Vinylová reedice jedné ze základních desek rocku je pojata velkoryse. Aqualung z roku 1971 skupiny JETHRO TULL je opatřen 24-stránkovým bookletem (!) a rozkládacím obalem, deska je v 180g váze. Aqualung bylo čtvrtým řadovým albem skupiny a přineslo hutný zvuk inspirovaný hardrockem a jeho silnými riffy, přece však na druhé straně osobitý a jednoznačný nejen přítomností příčné flétny a nakřáplým zpěvem Iana Andersona, ale také akustickými pasážemi kytary. Aqualung se v textech zabývá otázkami náboženství, jeho projevy a dopady na společnost. První část LP (Aqualung) obsahuje sérii šesti charakterových skic, včetně skic dvou lidí pochybné pověsti (titulní Aqualung a Cross-Eyed Mary (Šilhavá Mary) a autobiografického Cheap Day Return, napsaného vedoucím skupiny Ianem Andersonem po návratu z návštěvy od vážně nemocného otce. Na druhé straně působí texty celkovým dojmem ve prospěch Boha, ale proticírkevně a vypovídá o tom, že organizované náboženství může ve skutečnosti omezovat spojení člověka s Bohem, místo toho aby jej podporovalo. Anderson však odmítal jakékoliv pokusy označit toto album jako koncepční.

Detailní informace

Detailní popis produktu

A1 Aqualung 6:37
A2 Cross-Eyed Mary 4:07
A3 Cheap Day Return 1:18
A4 Mother Goose 3:50
A5 Wond'ring Aloud 1:52
A6 Up To Me 3:14
B1 My God 7:11
B2 Hymn 43 3:15
B3 Slipstream 1:08
B4 Locomotive Breath 4:38
B5 Wind-Up 5:59

Ian Anderson: zpěv, akustická kytara, flétna
Martin Barre: elektrická kytara,
John Evan: klavír, varhany, mellotron
Jeffrey Hammond (alias „Jeffrey Hammond-Hammond“): basová kytara, zpěv
Clive Bunker: bicí

Album Aqualung vyšlo v době velké popularity popového pojetí křesťanství a jeho symbolů, jako např. v muzikálu Jesus Christ Superstar. Jethro Tull však zaujali k této náboženské módě zcela opačné stanovisko. Ztvárnili problematiku víry v Boha ne jako efektní spektákl, ale z pohledu obyčejného člověka zmítaného pochybnostmi. Tím se jim podařilo oslovit především mladší posluchačskou generaci, která si v „té divné době“ mezi hippies a punkem kladla podobné otázky, jež kapela vyslovovala na této desce.

Zejména titulní píseň, jejíž název odkazuje k charitativní organizaci, v níž působila Andersonova žena, se stala jedním z nejúspěšnějších hitů 70. let. Příznivému přijetí skladeb napomohlo také hard-rockové provedení, které ještě zvýrazňovalo naléhavost jejich poselství. Právě po obsahové stránce udělala skupina, nebo přesněji řečeno Anderson, velký krok kupředu oproti předchozím deskám.

Album bylo jedním z prvních, která byla nahrána v nově otevřeném studiu Island Records v Basing Street v Londýně. V ten samý čas tam Led Zeppelin mixovali své čtvrté bezejmenné album. V interview k 25. výročí vydání alba Anderson řekl, že nahrávání bylo velmi obtížné. Byla tam dvě nahrávací studia a Led Zeppelin pracovali v tom menším, zatímco Tull dostali to větší.

LP Aqualung dosáhlo 7. místa v žebříčku amerického hudebního časopisu Billboard, singl „Hymn 43“ tam dosáhl 91. místa.

Doplňkové parametry

Kategorie: Rock a pop
? Přidáno: 20-september

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: