SKÁLA FRANTIŠEK & TŘASKAVÁ SMĚS - Rotika - CD

Kód: FS 2023-2
Neohodnoceno
299 Kč
Skladem

Všestranný umělec a performer František Skála přichází s novým hudebím výtvorem. Před pár měsíci natočil se svou skupinou Třaskavá směs další hrst písniček, které představuje na CD s návem Rotika. Třaskavou směs pro toto album vytvořili Petr Nikl, Petr Tichý, Mira Černý a Ondra Černý. Obsáhlý a výpravný obal typu digipack zahrnuje všechny texty v češtině a angličtině, aby si i soudruzi ze zahraničí přišli na své. Ostatněm umělci věří, že titulní strana zaujme především starší publikum a vzroste již tak početná klientela jejich fanklubu. Druhé album Třaskavé směsi volně navazje na před dvěma roky vydaný Debut. Je však třeba zmínit ještě jedno CD Františka Sály - je jím onen slavný krok stranou, který učinil ve své umělecké tvorbě když povýšil dechovku svými texty na plnohodnotný žánr. CD Pojď se mnou děvče mé, které otextoval a nazpíval s dechovou hudbou Provodojané, získalo platinovou desku v USA a neumístilo se vůbec v anketě Žebřík nehudebního časopisu I-report impresária Jardy Hudce. Ale z důvěrných zdrojů jsme se dozvěděli, že v pověstném Hudcově archívu i toto album mé své čestné místo. I to o leccčems svědčí.....   

Detailní informace

Detailní popis produktu

1. Maníci
2. Houbí Hemr
3. Alice
4. Převlečenej chlap
5. To si piš
6. Půjčovna hlav
7. Platan
8. Debureau
9. Moře
10. Pochvistník
11. Starý Smokovec
12. Styl dědy
13. Závin

Umělec Skála jednotlivé písně na CD Rotika vysvětluje takto:

MANÍCI
Jedna kapitola v¨mé monografii se jmenuje Podhoubí a Oblaka. Oboje krásná slova, za kterými se skrývá prostor a všeprostupující souvislosti. Píseň o andělech.Synonyma pro slovo Rotyka dle Wikipedie – rozruch, výtržnost, kravál, cháska a zběř. Dětská hláška „fintička Hemele". Až v padesáti jsem se dozvěděl, že to byl slavný fotbalista úrovně Kvašňáka.
Kena znám, ale jak vypadá Pokémon jsem nikdy nevěděl. Líbí se mi slovo a představa, že je starý. Asi jako představa zestárlého Krista, zahořklého z toho, že odvolal a vykecal se z toho. Šanžánový měňavý oblek je ideál.

HOUBÍ HEMR
Zní to anglicky a dá se na tom vystavět příběh s originální tematikou českého fenoménu houbařství, znějící nepatřičně ve formě americké country.

ALICE
Lewis Caroll v Newyorském metru narazil. Pěkně znějící frázování.

PŘEVLEČENEJ CHLAP
Píseň inspirovaná skutečným zážitkem a pocta textaři Ivo Fišerovi.

TO SI PIŠ
Poskládat do řetězu hodně slov. Já vím, je to kříž.......

PŮJČOVNA HLAV
David Vávra mě poslal SMS, že se mu zdálo, že hráli fotbal u nich v ulici a já jim k tomu hrál píseň „V půjčovně hlav a vrbátových prutů." Vzpomínka na dětství na ulici 60tých let ve Strašnicích.

PLATAN
Píseň o setkávání, převtělování a lásce napříč časem.

DEBUREAU
Z původně rozverně znějícího spojení dvou jmen známých osobností, které se nemohly nikdy setkat, se vyvinul příběh o lásce a přátelství. Prostě vo životě. A v Paříži je myslím podzim.

MOŘE
Zase moře, které tu není. Věčná touha proplétající se ve vlnách melodií. Tohle je opravdu vážné. Tady přestává legrace.

POCHVISTÍK
Krásné české slovo. Obrozenecká náhrada označení prvku nikl, která se na rozdíl od sodíku, dusíku, draslíku neujala. Jak příznačně ale vystihuje mého drahého spoluhráče a jeho obsedantní potřebu toho stihnout co nejvíc a být na několika místech najednou.

STARÝ SMOKOVEC
Nikdo na Slovensku neví, jak ten chlap vypadá, ale představme si ho jako vyžilého sekáče, který to ještě nevzdal.

STYL DĚDY
Mezigenerační vztah. Bez komentáře.

ZÁVIN
A tohle by měla nakonec zpívat celá hospoda, když se večer vydaří a u metra v parčíku končím já – a sám. A svět je krásný. Takovou moc má alkohol – cítit se jako Záááávin.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: CD
Přidáno: 23-april

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: