Bezobratři - Bezobav - CD

Kód: MAM466-2
Neohodnoceno
249 Kč –10 %
Bezobratři - Bezobav - CD
249 Kč –10 % 224 Kč
Skladem

Detailní informace

Detailní popis produktu

Lidová hudba v současné době a bez zbytečného křížení s jinými žánry? Že to jde a přitom mimořádně kvalitně, bez násilného roubování rockových či dalších trendů, dokazují moravští Bezobratři prolnutím moderního a tradičního přístupu k odkazům lidové hudby. Druhá deska Bezobratrů s názvem Bezobav je naplněna především písněmi z moravsko-slovenského pomezí s lidovými baladickými texty. Album připomíná ranou tvorbu Warsaw Village Band, ale v moravském duchu. 
 
Název alba jednak přímo odkazuje na přístup kapely k lidové poezii a hudbě, jednak k tomu vybízí i posluchače. Skladby, nejčastěji slovenským textem inspirované, zní svěže a často velmi živelně, s energií.. Doménou alba jsou vícehlasé zpěvy téměř všech členů. Pavel Císarík podává vysvětlení. „Hudba vychází z moravských i slovenských kořenů, ovlivněna je však současnou dobou, a proto zde využíváme nejen tradiční hudební nástroje typické pro folklor tzv. karpatského oblouku (fujary, píšťaly, koncovky, gajdy, běloruský cimbál, housle, harmonika, violoncello), ale i méně tradiční (zvonkohra, buben, darbuka, grumle, didgeridoo, kastaněty, tamburina).“
 
V textech se nachází mnoho drsných i jemných metafor, krvavých obrazů, jednoduchost, strohé vyjadřování, zkratkovitost, tedy prvky tolik typické pro lidovou poezii. Tematicky nalezneme na albu mordy, žárlivost, smrt v mnoha podobách, trápení, ale narazíme také na píseň milostnou, svatební či ukolébavku. Bezobratři mají kromě moravsko-slovenského folkloru vřelý vztah i k polskému. „Mnohé polské písně jsou vlastně i stejného či podobného textu i nápěvu, jaký se vyskytuje na Moravě nebo Slovensku, zatím jsme však nenarazili na text, který by byl v silnější variantě v polštině než ve slovenštině“ vysvětluje Pavel Císarík, proč i přes svou náklonnost k polské lidové hudbě a mnohé polské skupiny (např. Kapela ze wsi Warszawa či Orkiestra św. Mikołaja) udávají mezi svými inspiračními zdroji, není na albu jiná píseň než z moravsko-slovenského území.
 
Kapela Bezobratři proslula i díky skvěle zvládnutému hraní na fujary, píšťaly a koncovky, které si sama vyrábí a na různých festivalech pořádá i oblíbené tvůrčí dílny s výrobou těchto nástrojů. „Všechny tzv. hranové nástroje použité při nahrávání alba, tedy píšťaly, fujary a koncovky jsou vyrobeny kapelou Bezobratři. Neobešli bychom se bez vlastních výrobků. Kdybychom si měli všechny nástroje kupovat, přivedlo by nás to na mizinu. Znakem těchto nástrojů je, že jsou velmi intonačně omezeny, nezahrajeme na ně všechny tóny a ne ve všech tóninách, proto bylo potřeba vždy pokrýt aktuální potřeby a pro dané písně vyrobit nástroje. Dá se říct, že některé píšťaly jsou vyrobeny přímo na míru některým písním.“ 
 
Album Bezobav je svým pojetím a přístupem muzikantů na našem území ojedinělé a pokud budete mít tu příležitost navštívit koncert či dílnu, stane se z Vás nepochybně fanoušek bezových píšťal.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: