BAD BEEF HAT - Uzdravením k zešílení (COLOUR, limited 300) - LP / VINYL

Kód: BP 0078-1
Tip
Neohodnoceno
499 Kč
Skladem

Pro radost a opravdové milovníky rarit a také pro vděčné pozorovatele okruhu lidí kolem pana Hmyzáka, Psích vojáků, skupiny Ženy, MCh Band, OZW, Terra Ignota atd.vydáváme omezenou edici LP (to je vinyl, víte?) tohoto titulu. Vydáváme pouze 250 kusů a to v provedení barevný vinyl (barva bude překvápko)! Do konce října za zvýhodněnou cenu (viz cena titulu), pro další zájemce bude již platit cena 499,- Kč, neb výroba extra kousků také stojí extra investice.

Volné hudební sdružení BAD BEEF HAT byla ojedinělá formace, která v tuzemsku reflektovala tvorbu amerického avantgardního umělce Don Van Vlieta známého pod uměleckým pseudonymem Captain Beefheart (1941-2010). V nové kapele hráli členové skupin Psí vojáci, Ženy, Plastic People, OZW, Terra Ignota, M.I.O.S., MCH Band a dalších, jako speaker variovali Radomil Uhlíř (Dvouletá fáma) a Martin Záchod Choura (Ženy). Hudba nebyla nijak složitá, téma přinesl autor na zkoušku a kolektivně bylo pak dotvořeno. Přesto vzniklo několik silných věcí jako např. Král ve žlutém hávu nebo Švejkovskýho bloues. Vedle toho skupina produkovala vyloženě happeningové záležitosti, píseň Hovada je jednou z nich. V kapele se střídalo zhruba 15 – 20 lidí, dnes už to nespočítá ani sám zakladatel. Jisté je, že na koncertech, kterých bylo v letech 1989-1990 kolem dvaceti – včetně jednoho výjezdu do Holandska - měla skupina bytelný zvuk daný obsazením. Několik kytar, několik saxofonů, trubka, rytmika basy a bicích podpořená perkusemi, a v neposlední řadě Hmyzákův sólový chraplavý řev a různé frkačky a troubítka. A aby se bylo i na co koukat, vystupoval pan Hmyzák v osobitém kroji, který sestával z velkých hokejistických trenýrek, gumové vesty, někdy i holin, ale především z funebráckého klobouku opatřeného po stranách zlatými křidélky, která se pohybovala podle toho, jak zpěvák tahal za provázek skrytý pod kabátcem.

 

 

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Captain Beefheart - mimochodem velmi blízký přítel a spolupracovník Franka Zappy, se kterým rovněž natočil několik desek - proslul neučesanou syrovou hudbou a absurdními texty deklamovanými nakřáplým hlasem. V Československu měl nemálo příznivců a jedním z nich byl také Zdeněk Hmyzák Novák, člen dadaistické hudebně-recitační partičky ŽENY. Na sklonku 80. let Hmyzák pojal myšlenku na založení volného hudebního společenství, které by bylo jakousi odpovědí a zároveň holdem hudbě Captaina Beefhearta. Obešel se svým nápadem několik přátel z prostředí české alternativní hudební scény a setkal se s nadšeným souhlasem. První zkoušky na sebe nedaly dlouho čekat, jakkoliv byla jejich frekvence vágní. Hmyzák přinesl české texty, podobně fantaskní a absurdní jako psal Captain Beefheart. A aby bylo zcela jasné, že kapele nejde o snaživý plagiát nenapodobitelného, ale o volné muzicírování inspirované americkým umělcem, skupinu pojmenoval fonetickou parafrází originálu – BAD BEEF HAT.

Pro vydání kompaktní nahrávky nebylo snadné posbírat zvukové záznamy. Většina z nich byla nevyhovující kvality a jen díky nejrůznějším sběratelům se nakonec podařilo kolekci sestavit a následně zvukově srovnat ve studiu. S fotkami skupiny to bylo ještě horší – jako by BAD BEEF HAT nikdy neexistoval. Známí fotografové zabývající se rockem a jazzem potřebné fotografie neměli, po dlouhém pátrání vyplavala jediná skupinová fotografie kapely a později jediná fotografie pana Hmyzáka v jeho uměleckém kroji, ovšem zneuctěná rastrem dobového tisku. I tak jsou tyto rarity po digitálním šlechtění na obalu použité. CD obsahuje také jednu bonusovou nahrávku momentálního souboru  Velkomožný pán Benetka a moskevské žáby, který vznikl neplánovaným koncertním spojením skupin Psí vojáci a Bad Beef Hat. Booklet je vybaven textem z pera pana Hmyzáka, který přibližuje BBH personálně a ideově, a dále obsáhlejším rozhovorem s vedoucím souboru o celé anabázi BAD BEEF HAT.

Tracklist:

1/ Spadla hlava na zem – 3:35

2/ Tajemství zámku Kostka – 7:10

3/ Švejkovskýho bloues – 4:24

4/ Shnilý princ – 5:28

5/ Král ve žlutém hávu – 7:48

6/ Kohosi zabili – 6:01

7/ Poroba – 4:01

8/ Hovada – 4:30

Total Time  - 41:43

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: