BLUE EFFECT - Nová syntéza / Nová syntéza 2 - 2CD

Kód: SU6596-2
Neohodnoceno
349 Kč
Skladem

Tak tohle je jeden z mála světových unikátů, který dokázal vyprodukovat domácí rock a jazz. "Nové syntézy" skupiny Blue Effect a Jazzového orchestru Československého rozhlasu (JOČR) se staly fenoménem, jakým se nemůže pochlubit snad žádná světová kapela. Koncem 60. let si mnozí rockoví muzikanti mysleli, že rock je vyčerpaný a začali hledat další možnosti vyjádření. Také jazzmani unavení moderním jazzem hledali další cesty, ale došli pouze k fusion, tedy komerčnější podobě jazzu, který použil rockové prvky a drive. Leč nikdo z obou táborů neuměl přijít s fúzí, která by byla hudebně zdatná a působila samozřejmě, nikoliv nepřirozeně. Al Kooper sice postavil Blood Sweat & Tears, leč to bylo o něčem jiném - zapojil do svých kompozic dechy. Podobně Chicago. Počátkem 70. let vydala skupina CCS Alexise Kornera dvě alba, kde jazzově obsazený orchestr reprodukoval rockové standardy - což bylo zajímavé, ale nikterak přínosné. V té době už byla ale na světě první Nové syntéza, která přinesla těsné sepětí rocku s jazzem, dovolila jejich prolnutí a souznění. To zde dosud nebylo. O málo později Mahavishnu Orchestra vydala album Apocalypse, které spojilo hudbu jazzovou, rockovou a klasickou. Ale to už byla na světě i Nová syntéza 2, která věc opět posunula: Rock a jazz nalézali jiný, nový syntetický hudební jazyk a přibylo vyjádření verbální - skladby, jakkoliv náročné, byly zpívané! Pokud dnes pustíte Novou syntézu 1 či 2 komukoliv, kdo je nezná ale dobře se orientuje v hudebním vývoji posledních 100 let, zůstane stát s otevřenoiu pusou. Tak znamenité věci se Blue Effectu a JOČRu povedly v letech 1971 - 74 - aniž možná sami tušili, jak daleko až vykročili...

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

V roce 1971 sice už bylo a světě Odyssea brněnského Atlantisu a Orchestru Gustava Broma (1969), pražské album Modrého efektu a TOČRu však šlo jiným směrem: čistě instrumentální obsah, rázná rytmika Kozel a Čech, excelentní kytarista Hladík a hráč na klávesy Semelka sekundovali jazzovému bigbandu více než zdatně. O tři roky mladší pokračování - Nová syntéza 2, 1974 - je již naopak většinou zpívané, byť rozhodně nejde o tříminutové popěvky. S texty Pavla Vrby, Borise Janíčka a Eduarda Pergnera si pánové Semelka a Kůstka poradili skvěle, hudební část pak již naznačovala, že experiment chytá brzy potvrzené spíše rockové parametry.

Tato reedice nabízí remasterovaný zvuk, rekonstruovaný obal, dokumentární sleeve notes a fotografie, CD bonusy. Ty jsou tvořeny u prvního alba více než dvacetiminutovou variací JOČRu na Chačaturjanovu hudbu k baletu Gajané (poprvé na CD, sólo také Radim Hladík), ve druhém případě třemi instrumentálními skladbami M. Efektu, na druhou Syntézu v mnohém navazujícími.

CD1:
1.Má hra
2.Směr jihovýchod
3.Popínavý břečťan
4.Blues modrého efektu
5.Nová syntéza
6.Gajané. Variace na baletní hudbu

CD2 :
1.Nová syntéza 2
2.Je třeba obout boty a pak dlouho jít
3.Klíště
4.Jedenáctého října
5.Boty
6.Skládanka
7.Ztráty a nálezy

Možná někoho napadlo, že když se  musel Blue Effect přejmenovat na Modrý efekt (nemusel, ale přejmenoval, že), a Radim Hladík byl členem JOČRu, tedy byl takříkajíc u zdroje, nebylo nic snazšího, nežli si zašpásovat a vydat desku rockové kapely spojené s jazzovým big bandem. Nebylo to tak snadné. Jednak v roce 1971 už bylo takřka nemožné, aby rocková kapela nahrála samostatnou desku, bigbít byl likvidován a kdo to stihnul (Flamengo - Kuře v hodinkách), měl to o prsa. Jednak, i když ve světě frčely různé experimenty a snahy o propojování světa rocku a jazzu (Al Kooper a jiní), v Československu to nebylo nic, oč by pravověrní rockeři aj jazzmani stáli. Takže Nová syntéza vznikla sice drobátko jako z nouze ctnost a využití příležitosti vydat desku, což by se bez JOČRu nebylo povedlo, ale na druhé straně to byl prubířský kámen pro podobné experimenty v dalších letech. A byl to také startovní můstek pro druhou Novou syntézu, která byla natočena o 3 roky později, už jako zpívaná deska. Z dnešního hlediska jsou to desky netradiční, zvláštní a pozoruhodné a je dobře, že byly zreedovány a vydány. Je to chůze po ostří nože, ale už jen to, že nikde v okolním "socialistickém táboře" nikdo takovou věc tímto způsobem neprovedl, stálo a stojí za to.

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.

Nevyplňujte toto pole: