Kelarová Ida & Škampovo kvarteto & Desiderius Dužda - Romská balada - CD

Kód: MAM474-2
Neohodnoceno
299 Kč –14 %
Kelarová Ida & Škampovo kvarteto & Desiderius Dužda  - Romská balada - CD
299 Kč –14 % 257 Kč
Skladem
Ida Kelarová a Desiderius Dužda již ukázali svou vysokou kvalitu na jazzovém albu Aven Bachtale. S novou nahrávkou Romská balada se vracejí do hudebních sfér, které mapovalo album Staré slzy. Tentokrát s novými hudebníky (autor a pianista Tomáš Kačo) a Škampovým kvartetem.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Ida Kelarová a Desiderius Dužda tvoří tandem, který prokázal svoji vysokou kvalitu již na řadě nahrávek, naposledy na jazzovém albu Aven Bachtale. S novou nahrávkou Romská balada se vrací do hudebních sfér, které mapovalo již album Staré slzy. Tentokráte však na své cestě přibrali nové hudebníky, z nichž nejvýrazněji ční mladý a nadějný autor (na nahrávce je autorem tří skladeb) a pianista Tomáš Kačo a proslulé Škampovo kvarteto.

Jakkoli zvláštně zní spojení Ida Kelarová, Desiderius Dužda, Tomáš Kačo a Škampovo kvarteto, vězte, že právě Romské balady, dokazují, že hudebníci ač každý z trochu jiné strany hudební scény, často naleznou společnou vizi a aby každý po svém a přeci spolu vytvořili dílo, které je právě svými přesahy těžko jednoznačně zařaditelné do jakékoli hudební škatulky. „Ve chvíli, kdy jsmme se rozhodli jaký by měla mít nahrávka koncept jsem věděla že to bude Škampovo kvarteto“, vysvětluje Ida Kelarová, jak vznikla společná spolupráce na nahrávce.

Album Romská balada obsahuje celkem 13 písní – romských balad. Všechny písně jsou interpretovány v romském jazyce, v obalu najdete i jejich významové překlady. Jen tak mohou být písně chápány i obsahově, byť pouhý poslech stačí k tomu, abychom zcela jasně pochopili cit, jež balada přináší. Romové pro své písně nepoužívají noty, neboť charakteristické volné rytmické nakládání s půltóny a čtvrttóny se snad ani nedají notovým písmem zapsat. Romská píseň je založena na výrazném přednesu, který se bez vyslyšení zpěváka dá písemně interpretovat jen těžko. To potvrzují i slova Heleny Jiříkovské ze Škampova kvarteta, „nejkrásnější na romských baladách jsou emoce, city a vůbec jejich život, který romové vkládají do těchto písní. To, s jakou energií a muzikalitou zpívají a hrají je naprosto úžasné. A když posloucháte smutnou romskou baladu, tak se vám až derou slzy do očí...“ Texty písní jsou romskou lidovou poezií a tak je musíme i chápat.... Romský folklór je živý, písně se neustále rodí a vznikají inspirovány skutečnými událostmi. Píseň pokládají romové za jeden z nejkrásnějších skvostů, který zdobí romský lid.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: