KILHETS - Complete 30th Anniversary Edition (real underground) - 5CD Metal Box

Kód: BP 0191-22
Neohodnoceno
499 Kč –59 % 200 Kč
Skladem

REZATÁ PLECHOVKA - EDICE "REAL UNDERGROUND" vnitřní obsah MŮŽE mít zvarhánkovatělé tiskoviny, CD bez poškození.

Kilhets je výjimečné uskupení, které produkuje hudbu na pomezí žánrů. Potkává se zde improvizing, konceptual, minimal, contemporary music, a elektronika. Skupina nahrála v prvním období na přelomu 70. a 80. let 6 koncertů, které máte mžnost slyšet na tomto kompletním vydání. Jde o stylově o myšlenkově ucelaný produkt. Plechová krabice s gravírovaným víkem obsahuje 5 CD, každé v obalu digipack plus 40-stránkový booklet s fotografiemi a sleevnotes v češtině a angličtině. Limitovaný náklad - Krabice jsou číslovány 1 - 1000.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Letos je tomu 30 let, kdy v Praze poprvé vystoupila skupina Kilhets. Šlo o zcela výjimečné seskupení, které produkovalo neobvyklou hudbu. Kilhets založil Petr Křečan. Ten již během 70. let usiloval o novou hudební formu, avšak až do chvíle, kdy spojil své snahy s dalšími dvěma hudebníky, Mirkem Šimáčkem a Mikolášem Chadimou (leden1979), zůstávalo pouze u pokusů a nejasných představ. Teprve v nové trojici se ukázalo, že je možné vytvářet zcela jiné umění, než bylo do té doby zvykem. Kilhets preferovali co nejautentičtější hudební složku, a vyloučili předem připravenou a nazkoušenou hudbu jako umělou. Stejně tak ale vyloučili hudební improvizace ve vymezených kolejích tak, jak je např. předvádí jazz.

V březnu 1979 vychrstli Kilhets na posluchače zcela novou tvář hudby, do té doby neslýchanou. Projekt Kilhets No. 2 (což byl první koncert nového složení) překvapil i hudebníky samotné. Záznam koncertu, který si pouštěli, jim zněl jako by jej nahrál někdo úplně jiný – a především byli ohromeni, že se jim podařilo realizovat něco, co odpovídalo jejich niterným představám. Zdálo se jim, že jejich hudba přichází odněkud z neznáma a přináší jim vše, co nedovedli zatím vyjádřit. Již na tomto koncertě použili Kilhets masky, které měly signalizovat, že není podstatný umělec, ale právě vzniklé umění. Stejně tak na tomto koncertě poprvé soubor pracoval s tichem, což znamenalo, že v produkci bylo místo, kde se nehrálo a hráči stáli na jevišti aniž vyvíjeli jakou činnost. Účinek tohoto místa na publikum byl velmi dráždivý a diváky zcela dezorientoval.

Během dalších vystoupení se skupina rozrostla o výtvarníka Frantu Skálu a často měla i hosty. Výjimečným vystoupením byl Kilhets No. 6, kde kapela odehrála tancovačku v Hotelu Tichý v Praze, během níž zprznila hity světových hitparád. Kilhets si sami stavěli část svých hudebních nástrojů. Nejznámější z nich je 11-strunná kytara se dvěma krky postavenými proti sobě.

Po celou dobu existence se Kilhets setkávají s protichůdnými názory na svou hudbu. Jedinými hudebníky, kteří kapelu ihned přijali a ocenili, byli Jiří Stivín a Chris Cutler. Po Křečanově odjezdu se Kilhets rozcházejí. Mikoláš Chadima pokračuje s Extempore a Classic Rock´n´Roll Bandem, Franta Skála se vrací k výtvarnému umění (teprve časem přijde jeho hudební projekt Finský barok) a Mirek Šimáček se spojil s Petrem Kofroněm, aby se dál věnoval soudobé hudbě.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: