OZW - Motorlet - CD

Kód: BP 0035-2
Neohodnoceno
299 Kč –24 %
OZW Motorlet 1
299 Kč –24 % 225 Kč
Skladem

Pražská skupina OZW (Onkel Zbyndas Winterrock) proslula mezi svými příznivci neutuchajícím černým humorem v textech, rozličnými maskami, které používala od prvního vystoupen v roce 1980, a zvukem, který by se dal nejvýstižněji nazvat rachotem. Ovlivněni přímočarostí punku, artistností rocku a absurdnostmi Franka Zappy a Residents, vydali se OZW na klikatou cestu českým bigbítem. Od počátku nabrali kurz mezi skupiny tzv. kultovní, tedy ty, které nejsou masové, zato mají své pevné, a pomalu, ale jistě rostoucí publikum.

https://www.youtube.com/watch?v=IC_BE2Ye4BE&fbclid=IwAR0UTnWDLb1bkFiyrzrYQcjxlgc5DoubXAJBJN12vX8tFPKwBtAEN61YxIE

Detailní informace

Detailní popis produktu

Duší skupiny a zakladatelem OZW byl Zdeněk „Zbyndas“ Lorenz, civilním povoláním historik umění zaměstnaný v Národní galerii. Zbyndasovou zálibou bylo umění ve všech podobách, takže kromě OZW se věnoval amatérskému filmu, maloval, a také psal ulítlé novely, duchem nejblíže snad Borisu Vianovi.

V roce 1985 zahráli OZW dnes už památný koncert v pražském Motorletu, který byl zaznamenán. Nahrávku vydal v roce 1991 na kazetě Black Point, tři videoklipy pořízené na koncertu se staly základem k dnes už zásadnímu dvouhodinovému dokumentu Hudba ´85, který se dostal i do kin před rokem 1989. OZW spoře vystupovali v 80. letech i v nové éře po roce 89. V roce 1990 vydal Panton OZW vlastní EP s pěti písničkami v rámci edice Rock debut. V roce 1997 vyšlo studiové album Nevergreeny (Black Point). Koncem 90. let skupina uzavřela svou činnost. V letech 2012-2013 začal Black Point se Zbyndasem střádat plány na vydání CD Motorlet, v roce 2014 se však zhoršil Zbyndasův zdravotní stav natolik, že se práce zastavily. V prosinci 2014, těsně před Vánocemi, Zbyndas zemřel.

Zdálo se, že jedna kapitola českého bigbítu je uzavřena. Jenomže – rozdělané CD Motorletu nedalo BP spát a pro dokončení prací se stal spouštěcím mechanismem moment, kdy se ukázalo, že Zbyndas před skonem pověřil známého pražského performera Hmyzáka, aby jej v případě vystoupení v OZW zastoupil.

Black Point inicioval vzpomínkový koncert OZW na Zdeňka Zbyndase Lorenze v klubu Vagon na 25. února 2016, tedy zhruba rok po jeho skonu. Jednorázové akce se účastnila polovina původní skupiny v sestavě z Motorletu roku 1985, a to s tehdejším původním repertoárem! Přibyly i nové masky, zvuk byl opět hutný rachot a příjemně zaplněný Vagon si vynutil dva přídavky. Hosty byli předkapela Yamrtaal Vladimíra Šťástky (Visací zámek) a duo Zděněk a Mařek (volná variace na Ženy). Součástí koncertu se stal též křest CD OZW – Motorlet, obsahuje - kromě audionahrávky - také ony 3 videoklipy skupiny z filmu Hudba ´85. Na obal CD byly použity původní Zbyndasovy obrázky, grafiky a ručně psané texty. Na místě bylo dostupné i zbrusu nově zreedované album Nevergreeny, ovšem tentokrát doplněné o 6 písniček z EP Bych (Panton 1990). Pralinkou na dortíku byl omezený počet trik a placek OZW, které publikum na koncertě ihned vykoupilo! A každý dostal plakát - malý či velký, jak kdo chtěl.....

english OZW (Onkel Zbyndas Winterrock) were one of the more known bands of the Czech New Wave at the beginning of the 80‘s. From the very beginning the band used masks and stylised themselves into little stupid half-robots, who produced an uncommonly raw rock rumble. Equipment: oxyacetylene welder, chain saw, grinding machine, motor-bike etc. In their lyrics you‘ll find a fantasmagoric world of absurd, intensive black humour. Czech lyrics, plenty of photos.

Motorlet is famous concert of 1985 year. CD includes all tracks plus 3 videotracks form this concert!

http://ozw.blackpointmusic.com/

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: