PROKOP MICHAL & FRAMUS FIVE - Město ER - CD

Kód: SU6343-2
Neohodnoceno
289 Kč
Skladem

Jedna ze základních desek českého rocku vychází v roce 2016 v reedici na LP i na CD. Remasterováno z původních pásků, výborný zvuk. DOPORUČENO! Když v roce 1970 nahrála skupiny Framus 5 dvacetiminutový opus Město ER opatřený textem básníka a milovníka jazu a blues, Josefa Kainara, zdaleka netušila, co vyrobila. Takovou kládu do té doby na českou rockovou scénu nikdo nehupsnul. Michal Prokop a jaho skupinu navíc většina posluchačů znala jako interprety soulové a bluesové hudby (byť rockem notně přiostřené) z repertoáru Ray Charlese - což Prokopovi vyhovovalo především posazením a barvou hlasu. A najednou tady byla deska, která na jedné straně přinesla rozevlátý fantaskní celek s velmi barevnou a nevšední hudbou, stylově přecházející od rocku přes jazz a blues až k soudobé vážné hudbě (Hannigovo intro). Stejně tak instrumentace nebyla ponechána jen na skupině Framus 5, ale hned od počátku se do refrénů zcela neomaleně opíraly i dechy! A k tomu sólo na bicí uprostřed kompozice s využitím zvukových efektů!

Detailní informace

Detailní popis produktu

Město Er
Tys kámen
Pláču
Kapela
Noc je můj den
Perceptua

Dobové reakce byly samozřejmě různé - od odmítavých, přes ty, které neskrývaly rozpaky a překvapení, až po vyloženě kladné a porozuměníplné. Nutno říci, že ani protagonista a jeho kapela nebyli zcela přesvědčeni o tom, co právě vykonali. Až čas je měl přesvědčit o nevratnosti okamžiku, kdy byli políbení múzou, o vteřině závanu geniality, o šťastné shodě náhod, které svedli v ten správný čas na jedno místo právě onu partu muzikantů, skladatele, producenty a básníka. Nebylo tehdy (stejně jako dnes) vůbec běžné, aby rockové skupiny zpívaly v češtině, důvody ponechme stranou. A setkání s Kainarem udalo směr českého rockového textování - první byl Framus 5, vzápětí Flamengo s Kuřetem. To už nebyla náhoda. Normalizací vynucené zpívání mateřským jazykem se paradoxně změnilo v kvalitu, na kterou navázala celá řada textařů.  

Město ER vyšlo v roce 1971, a nedlouho poté se rozpadla skupina Framus 5, stejně jako drtivá většina tuzemských rockových kapel. Michal Prokop zkoušel štěstí se skupinou Hany Zagorové a vydal několik příšerných singlů, aby pochopil, že do popu nepatří. A v roce 1978 začal zkoušet obnovený Framus 5 v částečně původní sestavě (Prokop, Bláha, Trnka). Tehdy jsem na koncertě poprvé viděl naživo celé Město ER! Bylo to famózní. O dva roky později vyšlo album Holubí dante a otevřelo - i když ne bůhvíjak vřelé - dveře nové etapě Michala Prokopa a Framusu 5, která vyvrcholila albem Kolej Yesterday.

Město ER se, podobně jako Kuře v hodinkách, mezitím stalo kultovním albem českého rocku a ani jedno se nedalo sehnat. Přeplácení na burzách šlo někdy do tisíců korun... Strýček Supraphon sice Město ER vydal na CD cca v polovině 90. let po sametovém převratu, ale nástup LP opět statečně zaspal, jak je v Čechách zvykem. Reedice památného elpíčka byla nakonec spojena s oslavami Prokopových sedmdesátin -  A tak si můžete tuhle výtečnou a ojedinělou desku koupit na vinylu konečně i Vy - v srpnu 2016, 45 let po vydání původní desky. A s ním se svezlo i nové vydání na CD.

CD samozřejmě obsahuje celé album, tedy i druhou stranu původní desky. A co je tedy na té druhé? Pět kousků. Čtyři písničky, z nichž jedna je šramlovitě skočná a tři nádherná rocková blues... a páté je Andrštovo komorní bluesování, hlazení kytary, dumání, odcházení...

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: