SUCHÝ A ŠLITR (Semafor) - Půlnoční párty (dosud nevydané nahrávky z roku 1968) - CDmp3

Kód: CR1204-2
Neohodnoceno
349 Kč
Skladem

V roce 1968, po okupaci" spřátelených" armád pěti států Varšavské smlouvy, které k nám přijely zachránit Biľaka, Koldera, Indru a další pitomce před kontrarevolucí, vzniklo v Československém rozhlasu několik nočních pořadů Suchého a Šlitra, které byly vysílány v nočních hodinách. Napjatou atmosféru umocňovalo i to, že se točilo v Armádním studiu ČS rozhlasu, kde pracovníky hlídali vojáci čs. armády - tehdy ještě před "spřátelenými" vojsky... Jiří Suchý s nadsázkou říká, „Půlnoční párty byla jediným programem, který jsme hráli pod samopaly. Bylo to v roce 1968 v armádním studiu Československého rozhlasu střeženém českými vojáky před okupanty.“ Jak už dnes víme, dál se stalo co se stalo, ale několik nahrávek po těch večerních vysíláních přec jen zůstalo v archívech. Ostatní se podařilo leckdy velmi trnitou cestou získat a rekontruovat. Více níže.

Detailní informace

Detailní popis produktu

  1. Půlnoční párty S+Š č. 1 | první část / 2. Půlnoční párty S+Š č. 1 | druhá část / 3. Půlnoční párty S+Š č. 2 | první část / 4. Půlnoční párty S+Š č. 2 | druhá část / 5. Půlnoční párty S+Š č. 5 | první část / 6. Půlnoční párty S+Š č. 5 | druhá část / BONUSY nahrávky ve snížené technické kvalitě, originální rozhlasové záznamy se nedochovaly: 7. Půlnoční párty S+Š č. 3 | první část / 7. Půlnoční párty S+Š č. 3 | druhá část / 9. Půlnoční párty S+Š č. 4 | první část / 10. Půlnoční párty S+Š č. 4 | druhá část / 11. Půlnoční párty S+Š č. 6 | první část / 12. Půlnoční párty S+Š č. 6 | druhá část /
    V archivu Českého rozhlasu se dochovaly pouze tři z odvysílaných dílů (1, 2 a 5), které proto zařazujeme přednostně v kvalitní podobě. Po zbylých třech pátral spisovatel Lukáš Berný spolu s Ondřejem Suchým, Růženou a Jaroslavem Majerčíkovými a s nemalou pomocí Davida Hertla z Českého rozhlasu. Zejména díky archivům Bohuslava Smítky, Iva Bílého a Věry Kyliesové se podařilo objevit několik záznamů, jež sice mají notně sníženou audio kvalitu, nicméně zařazujeme je také jako cennou archivní památku práce Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého. Tyto záznamy si vyžádaly několik zásahů. Ačkoliv v roce 1968 všechny díly působily jako živé vysílání, ve skutečnosti byly zpravidla o den dříve přetáčené a následně krácené. Slyšíme v nich někdy ne úplně citlivé zásahy střihu a v některých případech se naopak drobné části díky střihům záznamů opakovaly. První díl byl při premiéře z neznámého důvodu vysílán pouze do písně Blues o světle. Následná skladba Kytky se smály byla vypuštěna, přičemž další tři písně (Honky tonky blues, Trojský kůň a Propil jsem gáži) byly i s mluveným slovem S+Š dodatečně použity při tvorbě čtvrtého dílu (byly tam vstřiženy po bloku skladeb Jaroslava Jakoubka). Zcela totožnou nahrávku písně Propil jsem gáži prodlouženou o finální track prvního dílu Spánek má strýčka portýra znovu režie použila jako finále také šestého dílu. V našem záznamu uslyšíte kompletní nahrávku prvního dílu se všemi zmíněnými písněmi, jež se v této podobě reprízovala, resp. prvně vysílala 5. ledna 1969 pod upraveným názvem Nedělní párty S+Š. Z toho důvodu vypouštíme totožnou (ovšem zvukově nekvalitní) část nahrávky v díle čtvrtém. Stejně tak jsme vystřihli opět totožnou verzi písně Propil jsem gáži z dílu šestého, byť zde pro dojem ucelenosti dílu ponecháváme závěrečné zopakování skladby Spánek má strýčka portýra, kterou S+Š i v jiných případech s oblibou používali jako finále.

Doplňkové parametry

Kategorie: Mluvené slovo / Divadlo
Přidáno: 24-february

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: