TA JANA Z VELKÉ OHRADY - Pod prahem - CD

Kód: BP 0161-2
Neohodnoceno
249 Kč –9 %
ta jana pod prahem 1
249 Kč –9 % 225 Kč
Skladem

Třetí album originální zpěvačky a autorky Jany z Velké Ohrady s názvem Pod prahem patří ke špičkovým záležitostem v domácí pop music. Takže se ani nelze divit,  že hudební kritik Josef Vlček označil Janu za jednu z deseti nejvýznamnějších domácích zpěvaček. Novinková kolekce čtrnácti písní, nazvaná Pod prahem, Vlčkova slova jenom potvrzuje. Jde o poslední CD, které zpěvačka se svým souborem relizovala. CD je vybaveno "tunýlkem" z tvrdého kartonu, který je nasazen přes jewell-box a dále 16-stránkovým bookletem vytištěným na polomatné křídě vyšší gramáže!

Třetí album této představitelky moderního šansonu to v plné míře potvrzuje. Jana jde opět dál ve svých textech o životě, zabývá se pocity lidí v různých nezvyklých situacích. To však neznamená, že je CD smutné nebo dokonce trudné. Jana dokáže jasně říci co si myslí a neopomene přisolit ironickou poznámku. Výrazově je zpěvačka barevnější, plnější, více pracuje s dynamikou.
Také zvuk doprovodné skupiny prošel změnou. Celý band zní teď více jako koníčkový šraml profesionálních hudebníků. Hraný s chutí, přesně a s citem pro drobné legrácky. Rovněž výměna klavíristy se konečně ukázala jako zásadně prospěšná. Nový hráč háže kila i rychlé běhy s přehledem hráče pokeru, razatně, jistě a klidně. O kvalitách zbylých dvou hráčů je zbytečné cokoliv dodávat, léty prověřená kvalita je však tentokrát ve zvuku nahrávky daleko čitelnější. Takže i daleko větší radost pro posluchače-muzikanty. Ku prospěchu je zajisté i změna studia a producenta, deska hraje čistě a uvolněně. Obal se odklonil od tradiční černé do bílé neobvykle narušované texty, fotkami a stopovou grafikou evokující 60. léta.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Historie kapely Ta Jana z Velké Ohrady:

Ta Jana (Jana Husáková), zpěvačka a autorka převážné většiny písní. Zhruba pět let byla součástí folkového tělesa Corpus Delicti, asi rok hostovala ve skupině Mrakoplaš a také vokálně podporovala Pepu Nose, který ji zároveň překřtil na Tu Janu. Sólově vystupovala v divadle písniček Semafor. Její výrazový, prožívaný zpěv je základním poznávacím rysem kapely.

Bubeníka Romana Pluhaře můžete znát také z Corpus Delicti, Mrakoplaše, vyznavači rocku si ho mohou pamatovat ze skupin For Sale nebo Dr. Max, milovníci dechovky z let 1988-89 z kapely Doubravanka hrající Na Hajnovce. Pomocí metliček, špejlí nebo tympánových paliček vytváří hravou, náladovou atmosféru, pomocí tužky a fixy dává skupině jednotný výtvarný styl.

David Bidlo, klavírista a multiinstrumentalista, absolvent konzervatoře a HAMU, bývá jako hráč na fagot k zaslechnutí také v orchestru Hudebního divadla v Karlíně. Zvuk klavíru je páteří většiny písní z Velké Ohrady.

Přemysl Vágner, kontrabasista, který v dřívějších dobách koncertoval s country folkovým bandem Sekvoj, hraje prsty, čímž podporuje šlapající rytmiku, nebo smyčcem, kdy dodává kapele její typický, středně depresivní podtón.

 

     První nápad o založení kapely okolo autorky a zpěvačky Té Jany se zrodil v hlavě Romana

Pluhaře někdy kolem roku 1995. Skupina byla založena v červnu 1996 díky seznámení Romana a Té Jany s klavíristou Vendelínem Tůmou... Zhruba za měsíc a půl (ve složení bicí, klavír, zpěv) již absolvovali své premiérové vystoupení s prvními pěti písněmi. V říjnu 1996 na koncertě spřízněné kapely v pražské Malostranské besedě, kde jim podobně bylo umožněno zahrát tři skladby, se seznámili s kontrabasistou Přemyslem Vágnerem, který se ke kapele připojil.

     Ještě v říjnu se Ta Jana z Velké Ohrady (zatím ve třech) vydává do studia, aby natočila prvních pět nacvičených písní na demokazetu, kterou v květnu 1997 (již v kompletním obsazení) doplňuje o dalších pět. Nahrávka sklidila slušný ohlas jak u publika a kolegů hudebníků, tak i recenzentů hudebních časopisů. V  letech 1996-7 skupina získala stálé angažmá v divadle Semafor, kde vystupovala až čtyřikrát měsíčně v pořadu "V hlavní roli písnička". Ve stejné době se (ve snaze upozornit na sebe veřejnost) přihlásila mimo jiné na festival Porta v Plzni, kde za rok 1997 získala Cenu poroty a  v roce 1998 tamtéž Ocenění za přínos vývoji žánru.

     Od května do července 1999 pracovala Ta Jana z Velké Ohrady ve studiu Kocour u Michala Braxatorise na nahrávkách pro svou debutovou desku Od půlnoci do tří. Ještě téhož roku se domluvila s vydavatelstvím Black Point music a koncem října bylo CD pokřtěno.V roce 1999 byla skupina za svou debutovou desku oceněna třetím místem v kategorii Alternativní a etnické hudby při udělování Českých výročních hudebních cen 1999 a zpěvačka Ta Jana získala od pražského programového čtrnáctideníku  "14" titul Zpěvačky roku. Časopis Rolling Stone toto CD zařadil do první desítky nejlepších českých alb v roce 2000.

     V roce 2002, opět pod firmou Black Point music, ve spolupráci s klavíristou Ivanem Vojtou, natočili ve studiu Hostivař své druhé album s názvem Do půl těla. To bylo v rámci Voleb rocku 2002 pro časopis &musiQ nezávislými hudebními publicisty Josefem Vlčkem a Petrem Dorůžkou oceněno jako Album roku.

Ta Jana

Doplňkové parametry

Kategorie: Alternativa
Přidáno: 23-july

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: