VAVERKOVÁ ANNA - Pozdravy z polepšovny - LP / VINYL

Kód: KR-32-1
Neohodnoceno
549 Kč
Skladem

Anna Vaverková nahrála své debutové album Pozdravy z polepšovny, Předcházelo mu EP Roztomilá holka, které vzbudilo pozornost na indie-popové scéně. Vaverková patří do současného moderního proudu písničkářství, které je charakteristické širokým rozpažením stylu: Doprovázeno kamarády i profíky, různými hudebními i nehudebními nástroji, kombinovaného s hudebním studiem či naopak domácími nahrávkami a především spoléhající na sílu internetu. Kdo z těchto kočiček přežije a dozraje jak víno přinese až čas, je však nesporně velmi dobré, že tato nezávislá scéna má silné zastoupení mezi mladými umělci. Více recenze Marka Reihnohy níže.

Detailní informace

Detailní popis produktu

V Berlíně usazená indiepopová písničkářka a producentka Anna Vaverková svoje civilní, intimní a pichlavé písničky zaznamenala na debutovém albu Pozdravy z polepšovny, na němž potvrzuje svůj talent a svébytnost. V loňském roce vydala Vaverková EP Roztomilá holka, které získalo velký ohlas, vysloužila si nominaci na cenu Vinyla v kategorii objev roku, nominaci na cenu Apollo pro nejlepší singl roku a v neposlední řadě nominaci na cenu Anděl v kategorii alternativa a elektronika. První album vznikalo v průběhu loňského roku a Anna Vaverková jej vytvořila společně se svým nejen hudebním partnerem Liamem Blomqvistem, ale přizvala si na něj i řadu hostů, kteří zvuk obohatili o bicí, smyčce, dechy nebo i harfu. V devíti skladbách (včetně outra) Anna Vaverková prezentuje poměrně závažná intimní témata blízká každému z nás. Zabývá se pocity nejistoty a obav, absurditou společenských tlaků, vnitřním bojem (Aneto, kde jsi), nevyhnutelností (Se nemůže stát), ale i nadějemi v těžkých časech (Ulalala) nebo znovuobjevování lásky. Anna Vaverková se však z těchto pocitů nevyřvává, ale podává je odlehčenou formou, jako by jen tak mimochodem. Prostřednictvím v podstatě jednoduchých, nijak rozsáhlých frázovitých textů s prvky dadaismu dává prostor pro to, aby si posluchač do témat mohl promítnout svoje vlastní prožitky a pocity a najít si v nich svůj vlastní výklad. Odlehčenosti přispívá nejen samotná hudba, ale nemalou měrou i její specifický, přesto však velmi příjemný vokální projev, často tlumený nebo i skoro šeptaný.

Po hudební stránce se Anna Vaverková na albu nepouští do žádných převratných experimentů, ale pokračuje v tom, co fungovalo na EP. Základy písniček jsou opět postaveny na čtyřech osvědčených pilířích, jimiž jsou klávesy, kytara inspirovaná darkwave a někdy i post punkem, její hlas, se kterým umí skvěle pracovat, přirozeně přecházející od těch již zmíněných tlumenějších a tišších poloh do falzetů nebo silných a suverénních pasáží. A samozřejmě skvělá instrumentace. Klávesy na albu nejsou už tak dominantní, převzaly spíše úlohu tvůrce nálady jednotlivých skladeb, a uvolnily prostor dalším nástrojům. Výraznější, někdy až nosný prostor dostala baskytara v rukou samotné autorky. Je to zřejmě i důsledkem toho, že písničky Anna Vaverková neskládala u klavíru jako dřív, ale s baskytarou, což jí vlastně mohlo uvolnit ruce a poskytnout větší prostor pro melodie zpěvu a hudební harmonie. A to je na albu slyšet.

Právě díky akustickým bicím Tobiase Humbleho, baskytaře Anny Vaverkové a prostoru, který dostaly další nástroje, například kontrabas Tomáše Lišky (Kde jsi, Aneto), smyčce Petera Mojzeše (Kde jsi, Aneto a Máma a táta), harfa Andyho Aquariuse (Kde jsi, Aneto) nebo bohaté sbory (Já tě mám rád) je album Pozdravy z polepšovny daleko hudebně barevnější. Loňské EP

vedle něj zní v podstatě ploše. Nejmarkantnější je to u songu Kde jsi, Aneto, v němž fatalistické téma dokresluje asi největší počet hostujících nástrojů. Právě tento song naznačuje, jakým směrem by se v budoucnu mohla Anna Vaverková ve své tvorbě vydat.

Na albu je také slyšet, že nevzniklo v České republice, ale v Berlíně. Nic proti tuzemské produkci, přesto se mi zdá, že album Pozdravy z polepšovny žánr indie písničkářství zvukově posouvá ještě o kousek dál a o kousek výš. Ta nahrávka prostě zní příjemně odjinud.

Pozdravy z polepšovny je výborné, do detailů propracované album po hudební i textové stránce. Převyšuje standardy tuzemské produkce a Anna Vaverková na něm potvrdila naděje, které do ní byly vkládány. A svůj nesporný talent napsat výborné písničky s citem pro harmonie a aranže.

Marek Reinoha

Doplňkové parametry

Kategorie: Rock a pop
Přidáno: 23-november

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: