Žamboši - To se to hraje… - CD

Kód: MAM309-2
Neohodnoceno
249 Kč –4 %
Žamboši - To se to hraje… - CD
249 Kč –4 % 239 Kč
Skladem

Zajímavé a pestré jsou skladbičky netypické písničkářské dvojice Žamboši. Prvky folku, jazzu, rocku, reggae atd. dávají tušit, že skladatelsky na tom není Žamboši nijak zle. První oficiální album vsetínské písničkářské dvojice Žamboši má název "To se to hraje" a přineslo patnáct různorodých písní, jejichž autorem je z převážné části Jan Žamboch. Hudebně propracované lichodobé písně střídají jazzové motivy, ale také třeba docela obyčejný pochod, dostane se i na exotičtější reggae. Veselé texty opírající se o velmi sofistikovanou a jemnou hru se slůvky střídají písničkářské výpovědi, při kterých posluchačům běhá mráz po zádech.

Detailní informace

Detailní popis produktu

"Co se týká textů, je to velmi osobní a intimní porod." Prozrazuje o vzniku písně Jan Žamboch. "Na začátku je nápad a téma, melodie a rytmus. Pak se osekává po nocích, zedničí a bourá, dokud to není hotové. Téma je pro mne jedna z nejdůležitějších věcí. Už mě nebaví v písních mlžit." Bezpečné reggae či Krátká paměť odrážejí pohled soudobých třicátníků na dění kolem nás s otevřeností a hloubkou, na jakou už stagnující folková scéna celá léta marně čeká. Pravda o múzách (tato píseň už u Indies vyšla i dříve na sampleru Zahrada písničkářů 2002) zase posluchačům přiblíží originální myšlenku, že kdo nejí maso a nepije alkohol, nemůže být pravým umělcem. Deska tak nabízí nejen otázky a částečně i odpovědi, ale také dávku inteligentního a jemného humoru.

Stejně jako při pódiovém vystoupení i na desce zazní zpěvy Stanislavy Brahové a Jana Žambocha podepřené Janovým originálním kytarovým doprovodem. Aby deska byla hudebně plnější, dohodli se Žamboši s hudebním režisérem Lukášem Španihelem (Docuku, Soláň) na účastí hostů, kteří v některých písních na desce vypomohou. Sehnat hosty nebylo jednoduché, vzhledem k rozhodnutí, že uděláme některé písně v širší aranži, které dozrálo poměrně krátkou dobu před začátkem natáčení. "Potřebovali jsme muzikanty, kteří umí, se kterými se nebudeme ve studiu příliš zdržovat. Chtěli jsme být tím nejslabším článkem v muzikantském řetězu naší desky my. Chtěli jsme, aby všichni sloužili těm písničkám, aby byli náladotvorní. Povedlo se sehnat profesionály, kterým naše písně zavoněly a kteří nám je pomohli ochutit a dochutit. Moc si toho vážíme," dodává Jan Žamboch.

Na CD se nakonec objevují: Jan Noha – bicí (Jarret, Noha band), Petr Surý – kontrabas (Druhá tráva, Teagrass), Petr Vavřík – baskytara (Buty, Laputa), Lucie Redlová – mandolina, zpěv (Docuku), Michal Žáček – příčná flétna, saxofony (Buty, Gizd-Q, Petr Lipa band), Ivo Cicvárek – piano (OKO, Panoptikum), Pavel Hloušek – baskytara (Šantré) a Stanislav Hladík – el. kytara. Díky nim je zvuk desky bohatý a každá píseň má svou atmosféru vystavěnou do posledního detailu. K výslednému estetickému dojmu příznivě přispívá fakt, že deska vychází balená v digipacku.
A co bude dál? "Plánujeme, jen jeden velký křtící večírek na Valašském špalíčku, jinak jezdíme sami a občas si námi zahraje nějaký host. Stáňa má takovou myšlenku, že bychom časem měli mít v každém městě jednoho muzikanta, který by si vždycky na koncertě s námi zahrál...:-)"
Nahráno a smícháno ve studiu „V“ Ivo Viktorina ve Zlíně, leden – únor 2006

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: