ZNOUZECTNOST - Obludný Neználek - 2LP / 2VINYL

Kód: 21780
Neohodnoceno
669 Kč
Skladem

Obludný Neználek (1989) a Odrhovačky a baladajky 1990), které jako by Neználka vyleštily a dodaly mu dospělejší podobu, nejlepšími nahrávkami Znouzectnosti. Pro mě nebylo dál zapotřebí nic vymýšlet, vydávat a nahrávat, skupina se mohla klidně rozejít, svou nenahraditelnou misi splnila. Naštěstí se tak nestalo a fanouškům nadělila ještě přehršle nahrávek, a hlavně koncertů. Povídání o Neználkovi jsem si s dovolením půjčil od kapely samé:

Obludný Neználek vlastně shrnuje materiál od doby založení kapely v roce 1986 až do začátku roku 1989. Obsahuje i některé písničky, které byly jak na "Vítejte v blázinci", tak na "Happy Xmas". Nahrávalo se v naší tehdejší zkušebně na Petrohradě v Plzni - na aparáty co dům dal. K tomu pár mikrofonů, osmivstupý mix, načerno zapůjčený z tehdejší profláklé prodejny elektroniky a elektrosoučástek Tesla. Všechno se bralo se živě, na chromku kazetu v hifi kazeťáku Palladium. Nešly žádné dotáčky a playbacky a studiové triky. Od každé písničky pár verzí a nejpovedenější se použila. Vymyslelo se pořadí a nahrály se na další chromku, hrdě nazvanou "mastertape". A z té se pak doma rozehrávalo na další kazety reálnou rychlostí 1:1. Vzhledem k tomu, že Neználek má devadesát minut, můžete si snadno spočítat, kolik se jich za těchto podmínek dalo nakopírovat denně, ale nakopírovalo se jich hodně. Jedna z našich teorií, proč tomu tak bylo - tenkrát stála slušná kazeta stovku. Což byly velký peníze - pro srovnání - lahvové pivo stálo 2,50, bochník chleba 4,-, krabička cigaret 14,-. Průměrný plat cca 3100,-. Nám vozil kvalitní kazety TDK levněji kamarád Irek z Polska. Trochu pašerák mravenec - vozil všechno, o co byl zájem a co se dalo narvat do dvou velkých tašek a prodat. V Čechách, Maďarsku, východním Německu... kdekoliv. Takhle si přivydělával a šetřil na studia. A my pak ty kazety prodávali nahrané naší muzikou lidem asi 50? Asi tak. Takže je dost možné, že si to spousta lidí koupila speciálně jen kvůli kazetám a na ně si pak nahrávala svojí muziku - vetšinou vinyly pašované ze západu, které z důvodu špatné dostupnosti a vysoké ceny šly bleskově z ruky do ruky. Mimochodem - novinky na vinylech tenkrát stály 200,- až 400,-. Ale tahle teorie nevysvětluje, proč si pak lidi Neználka roztáčeli doma dál a dál, kopie z kopií až do verzí High Noise :-) Časem se pořídil dvojkazeťák s vyšší kopírovací rychlostí a bylo to trochu jednodušší.
Pak Neználka nějaký čas vydával a distribuoval Black Point. A v roce 1999, skoro přesně deset let po nahrávání, se nechal udělat remastering - s tím si dal práci Oldřich Slezák v masteringovém studiu ADK v Praze. Zvláštní situace - absolutní sluchař, pracuje často v Rudolfinu s dirigenty, orchestry, čte velmi dobře v partitury, a sedí u compu s "undergroudnovou" a dost špinavou nahrávkou. Těžký profík - zachoval naprosto kamennou tvář a když to dodělal, prohlásil, že je to zajímavé a že ho to bavilo daleko víc, než některé desky pro velká vydavatelství. Diskrétnost zachována :-) A koncem roku 1999 jsme si Neználka poprvé vydali i jako 2CD. Další kapitola uzavřena.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Déma - kytara, zpěv
Golda - baskytara, zpěv
Caine - bicí, brumle, zpěv
Ema - saxofon, zpěv

 

 

nahráno živě ve zkušebně v květnu 1989

live mix - Hawran

foto - Václav Beneš

ilustrace - Caine

obal - Golda

Doplňkové parametry

Kategorie: Rock a pop
Přidáno: 24-march

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: