INVALIDNÍ DUCHOD - Cvetnaja+Noc co noc - 2CD

Kód: BP 0077-2
Neohodnoceno
299 Kč –66 %
invalidni duchod cvetnaja
299 Kč –66 % 99 Kč
Skladem

Cvetnaja bylo prvním albem skupiny Invalidní důchod, které v roce 1994 ukázalo, že snahy ústecké undergroundové kapely o náročnější hudbu mohou být úspěšné. Skupina již nabyla slušnou hráčskou vyspělost, která dovolila interpretovat složitější skladby a především skvělý výběr básníků, jejichž texty byly zhudebněny. Ivan Blatný, Christian Morgenstern, Luděk Marks a další... Na prvním CD naleznete dvě alba Invalidního důchodu - Cvetnaja + Noc co noc, na druhém CD pak samostaný večer poezie Luďka Markse v ústeckém Činoherním klubu!!!

Detailní informace

Detailní popis produktu

Vedoucím skupiny byl po celou desetiletou existenci skupiny Marksův mladší bratr Jiří. Luďkovy nevšedně kvalitní básně měl takříkajíc pod nosem a protože je uměl nejen vnímat a ocenit, ale především dobře zhudebnit, nemusel chodit daleko. Ostatní jména klasiků přinesl repertoár nebo jiní členové bandu.

Band po dlouhou dobu tvořili právě Jiří Marks na basu, Jiří Marušák na kytaru a Jakub Vágner na saxofon. Bubeníci jakož i zpěváci se často měnili, což tehdy bylo bolestné, dnes naopak přispívá k různorodosti "pozůstalosti", kterou Invalidní důchod zanechal. Dechy či klávesy, nakonec pak i smyčce sice přidávaly kapele na zajímavosti, žádná z těchto sekcí se však dlouho neudržela.

Dva roky po albu Cvetnaja přišlo Noc co noc. Zadumané, noční album, prošpikované minimem výstřiků křiklavé energie. Jeho síla jakoby mlčenlivě dřímala kdesi hluboko v nočních horách, zobrazených na titulní straně alba. Bonus z roku 1993, kterým Noc co noc končí, výmluvně ukazuje, jakým vývojem kapela za tři roky prošla. A pak je tady ještě ona historicky zásadní věc – Toto album a skupinu Invalidní důchod nesl první český CD-ROM.

Cvetnaja a Noc co noc byla první dvě "dospělá" alba skupiny. Dala vidět, jak se vyvíjí, kam směřuje, co chce. Skupina vydala ještě samonákladem dvě další CD koncem 90. let a pak definitivně zmizela. I když… právě nyní, v těchto dnech se znovu schází základní parta ID, aby na jaře 2008 zněla skupina stejně dobře jako kdysi. Nebo raději lépe. Alespoň pro ten jeden vzpomínkový koncert.

Druhé CD toho alba obsahuje autorské čtení básní Luďka Markse v Činoherním klubu v Ústí nad Labem v roce 1996. Autor byl ve vrcholné formě a kromě téměř celé své sbírky Stín svícnu recituje i mnoho dalších básní. Neopakovatelnou atmosféru večera se cele podařilo přenést na záznam, a proto byl tento cenný dokument vydán.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: