PROKOP MICHAL & FRAMUS FIVE - Město ER - LP / VINYL

Kód: SU6343-1
Neohodnoceno
529 Kč
Skladem

Skupina FRAMUS FIVE nahrála v roce 1970 jednu ze základních desek českého rocku - Město Er. Především zásluhou stejnojmenné skladby s textem Josefa Kainara, která zabrala celou první stranu desky, se stala deska legendou. Vzápětí se skupina rozpadla a byla obnovena až v roce 1978 v pozměněném složení. Město Er se stalo nesehnatelnou deskou a její ceny se mezi sběrateli šplhaly do povážlivých výšin. Teprve v roce 2016 vyšlo Město Er znovu - v remasterované zvukové edici a s mírně modifikovaným, rozkládacím obalem. Vnitřní vsádka obsahuje sleevnote, texty a foto skupiny (viz obr dole). Remasterováno z původních pásků, výborný zvuk. Srovnání s původním obalem - opět viz dole. DOPORUČENO VELMI SILNĚ!

Detailní informace

Detailní popis produktu

Město Er
Tys kámen
Pláču
Kapela
Noc je můj den
Perceptua

Když v roce 1970 nahrála skupina FRAMUS FIVE dvacetiminutový opus Město ER opatřený textem básníka a milovníka jazu a blues, Josefa Kainara, zdaleka netušila, co vyrobila. Takovou kládu do té doby na českou rockovou scénu nikdo nehupsnul. Michal Prokop a jeho skupinu navíc většina posluchačů znala jako interprety soulové a bluesové hudby (byť rockem notně přiostřené) z repertoáru Ray Charlese - což Prokopovi vyhovovalo především posazením a barvou hlasu. A najednou tady byla deska, která na jedné straně přinesla rozevlátý fantaskní celek s velmi barevnou a nevšední hudbou, stylově přecházející od rocku přes jazz a blues až k soudobé vážné hudbě (Hannigovo intro). Stejně tak instrumentace nebyla ponechána jen na skupině FRAMUS FIVE, ale hned od počátku se do refrénů zcela neomaleně opíraly i dechy! A k tomu sólo na bicí uprostřed kompozice s využitím zvukových efektů...

Dobové reakce byly samozřejmě různé - od odmítavých, přes ty, které neskrývaly rozpaky a překvapení, až po vyloženě kladné a porozuměníplné. Nutno říci, že ani protagonista a jeho kapela nebyli zcela přesvědčeni o tom, co právě vykonali. Až čas je měl přesvědčit o nevratnosti okamžiku, kdy byli políbení múzou, o vteřině závanu geniality, o šťastné shodě náhod, které svedly v ten správný čas na jedno místo právě onu partu muzikantů, skladatele, producenty a básníka. Nebylo tehdy (stejně jako dnes) vůbec běžné, aby rockové skupiny zpívaly v češtině, důvody ponechme stranou. A setkání s Kainarem udalo směr českého rockového textování - první byl FRAMUS FIVE, vzápětí FLAMENGO s Kuřetem. To už nebyla náhoda. Normalizací vynucené zpívání mateřským jazykem se paradoxně změnilo v kvalitu, na kterou navázala celá řada textařů.  

Město ER vyšlo v roce 1971, a nedlouho poté se rozpadla skupina Framus 5, stejně jako drtivá většina tuzemských rockových kapel. Michal Prokop zkoušel štěstí se skupinou Hany Zagorové a vydal několik příšerných singlů, aby pochopil, že do popu nepatří. A v roce 1978 začal zkoušet obnovený FRAMUS FIVE - tentokrát již jako FRAMUS 5 - v částečně původní sestavě (Prokop, Bláha, Trnka). Tehdy jsem na koncertě poprvé viděl naživo celé Město ER! Bylo to famózní. O dva roky později vyšlo album Holubí dante a otevřelo - i když ne bůhvíjak vřelé - dveře nové etapě Michala Prokopa a FRAMUSU 5, která vyvrcholila albem Kolej Yesterday.

Město ER se, podobně jako Kuře v hodinkách, mezitím stalo kultovním albem českého rocku a ani jedno se nedalo sehnat. Přeplácení na burzách šlo někdy do tisíců korun... Strýček Supraphon sice Město ER vydal na CD cca v polovině 90. let po sametovém převratu, ale nástup LP opět statečně zaspal, jak je jeho zvykem. Reedice památného elpíčka byla nakonec spojena s oslavami Prokopových sedmdesátin -  A tak si můžete tuhle výtečnou a ojedinělou desku koupit na vinylu konečně i Vy - v srpnu 2016, 45 let po vydání původní desky.

PS Každá deska má ale dvě hrací strany. A co je tedy na té druhé? Pět kousků. Čtyři písničky, z nichž jedna je šramlovitě skočná a tři nádherná rocková blues... a páté je Andrštovo komorní bluesování, hlazení kytary, dumání, odcházení...

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: