BAD BEEF HAT - Uzdravením k zešílení - CD

Kód: BP 0078-2
Neohodnoceno
249 Kč –9 %
BBH1jpg
249 Kč –9 % 225 Kč
Skladem

Volné hudební sdružení BAD BEEF HAT byla ojedinělá formace, která v tuzemsku reflektovala tvorbu amerického avantgardního umělce Don Van Vlieta známého pod uměleckým pseudonymem Captain Beefheart (1941-2010). V nové kapele hráli členové skupin Psí vojáci, Ženy, Plastic People, OZW, Terra Ignota, M.I.O.S., MCH Band a dalších, jako speaker variovali Radomil Uhlíř (Dvouletá fáma) a Martin Záchod Choura (Ženy). Hudba nebyla nijak složitá, téma přinesl autor na zkoušku a kolektivně bylo pak dotvořeno. Přesto vzniklo několik silných věcí jako např. Král ve žlutém hávu nebo Švejkovskýho bloues. Vedle toho skupina produkovala vyloženě happeningové záležitosti, píseň Hovada je jednou z nich. V kapele se střídalo zhruba 15 – 20 lidí, dnes už to nespočítá ani sám zakladatel. Jisté je, že na koncertech, kterých bylo v letech 1989-1990 kolem dvaceti – včetně jednoho výjezdu do Holandska - měla skupina bytelný zvuk daný obsazením. Několik kytar, několik saxofonů, trubka, rytmika basy a bicích podpořená perkusemi, a v neposlední řadě Hmyzákův sólový chraplavý řev a různé frkačky a troubítka. A aby se bylo i na co koukat, vystupoval pan Hmyzák v osobitém kroji, který sestával z velkých hokejistických trenýrek, gumové vesty, někdy i holin, ale především z funebráckého klobouku opatřeného po stranách zlatými křidélky, která se pohybovala podle toho, jak zpěvák tahal za provázek skrytý pod kabátcem.

 

 

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Captain Beefheart - mimochodem velmi blízký přítel a spolupracovník Franka Zappy, se kterým rovněž natočil několik desek - proslul neučesanou syrovou hudbou a absurdními texty deklamovanými nakřáplým hlasem. V Československu měl nemálo příznivců a jedním z nich byl také Zdeněk Hmyzák Novák, člen dadaistické hudebně-recitační partičky ŽENY. Na sklonku 80. let Hmyzák pojal myšlenku na založení volného hudebního společenství, které by bylo jakousi odpovědí a zároveň holdem hudbě Captaina Beefhearta. Obešel se svým nápadem několik přátel z prostředí české alternativní hudební scény a setkal se s nadšeným souhlasem. První zkoušky na sebe nedaly dlouho čekat, jakkoliv byla jejich frekvence vágní. Hmyzák přinesl české texty, podobně fantaskní a absurdní jako psal Captain Beefheart. A aby bylo zcela jasné, že kapele nejde o snaživý plagiát nenapodobitelného, ale o volné muzicírování inspirované americkým umělcem, skupinu pojmenoval fonetickou parafrází originálu – BAD BEEF HAT.

Pro vydání kompaktní nahrávky nebylo snadné posbírat zvukové záznamy. Většina z nich byla nevyhovující kvality a jen díky nejrůznějším sběratelům se nakonec podařilo kolekci sestavit a následně zvukově srovnat ve studiu. S fotkami skupiny to bylo ještě horší – jako by BAD BEEF HAT nikdy neexistoval. Známí fotografové zabývající se rockem a jazzem potřebné fotografie neměli, po dlouhém pátrání vyplavala jediná skupinová fotografie kapely a později jediná fotografie pana Hmyzáka v jeho uměleckém kroji, ovšem zneuctěná rastrem dobového tisku. I tak jsou tyto rarity po digitálním šlechtění na obalu použité. CD obsahuje také jednu bonusovou nahrávku momentálního souboru  Velkomožný pán Benetka a moskevské žáby, který vznikl neplánovaným koncertním spojením skupin Psí vojáci a Bad Beef Hat. Booklet je vybaven textem z pera pana Hmyzáka, který přibližuje BBH personálně a ideově, a dále obsáhlejším rozhovorem s vedoucím souboru o celé anabázi BAD BEEF HAT.

Tracklist:

1/ Spadla hlava na zem – 3:35

2/ Tajemství zámku Kostka – 7:10

3/ Švejkovskýho bloues – 4:24

4/ Shnilý princ – 5:28

5/ Král ve žlutém hávu – 7:48

6/ Kohosi zabili – 6:01

7/ Poroba – 4:01

8/ Hovada – 4:30

9/ Velkomožný pán Benetka a moskevské žáby – Love Song – 6:19

10/ Travič – 2:36

Total Time  - 51:54

 

http://www.rockandall.cz/novinky/bad-beef-hat-aneb-captain-beefheart-po-cesku/?fbclid=IwAR2_m_HwJvgrgD_KAKSDeQbyUA8pDUimrZ0jdSWOc2jsRrxXOWLumvQwy7g

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: