SOUBOR TRADIČNÍHO POPU - Soubor tradičního popu - CD

Kód: BP 0155-2
Neohodnoceno
249 Kč –9 %
soubor tradicniho popu 1
249 Kč –9 % 225 Kč
Skladem

STP (Soubor tradičního popu) svou razantní jednoduchostí, mechanicky přesnou rytmikou a osobitě interpretovanými drsně-melancholickými texty se záhy po svém vzniku (1983) stávají jednou z nejdůležitějších domácí odpovědi na tehdejší novou britskou kytarovou vlnu. Téměř všechny koncerty na pražské Chmelnici byly beznadějně vyprodány. Skupina programově odmítala vstup do oficiálních médií, a proto ani nenahrála žádné studiové snímky. Jediným kvalitním materiálem jsou amatérské videoklipy v rámci projektu Hudba ´85. V roce 1985 se STP rozpadají. Více viz níže. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

V první polovině 80. let na české scéně vznikla nová vlna kapel - po Trojanových čistkách vstali noví bojovníci. Jednou z významných byl Soubor tradičního popu. Trio Petr Stanko (gt, voc, lead) - Jaroslav Raušer (ds, voc) - Jaroslav Sadílek (bgt, voc) začali hrát cosi, co možná měla být česká ozvěna britských kytarovek Smith nebo Cure, ovšem v domácím prostředí z toho vylezlo něco jiného a nutno říci, že mnohem kvalitnějšího. STP hráli o věcech, které znali ze života - dívky, lásky, mejdany, alkohol, osamocení, zklamání, sociální vyloučenost. K tomu však - i díky hráčské vyspělosti tehdy ne zcela běžné - skládali a hráli hudbu sice jednoduchou, ale zajímavou, sdělnou a někdy až hypnotizující. Byl to velký sukces a kapela si ihned získala řadu skalních příznivců, hrála často na Chmelnici a v dalších pražských klubech, a vyjížděla i na hraní mimo Prahu, bylo-li to jen trochu možné. Tvůrci filmu Hudba ´85 pak korunovali popularitu kapely, když jí věnovali prostor o třech videoklipech. Jenomže - jak rychle to začalo, tak rychle to skončilo. Necelé čtyři roky existence a pojednou se na plakátovaném koncertu STP na pražském Opatově místo STP objevila zcela nová, daleko ostřejší, kapela - Majklův strýček (Michael´s Uncle). Pojítkem byl jediný člen - kytarista a autor Petr Stanko. Ale to už je jiná kapitola... 

STP předběhli nástup kytarovek v Česku o dobrých pět let. Inspirováni hnutím novoromantiků a např. skupinou New Order vznikla v Praze v roce 1983 skupina, která přetavila svou vizi do originální domácí podoby, takže o nějakém hudebním epigonství nemohlo být řeči. Trojice instrumentálně zručných mladíků záhy po založení spolehlivě plnila malé i velké kluby a zdárně se rozvíjela. Jejich neradostné texty byly blízké mladým, kteří tehdy překonali punkové "no future". Mezi nadšeným publikem šlo najít např. Jana Muchowa, který dnes přiznává, že STP měli značný vliv na jeho další hudební dráhu. Písnička "Proč ty jsi taková smutná" naopak proslavila skupinu Lucie... STP existovali více než tři roky a jejich styl se vyvinul v hutný kytarový rock. V roce 1987 vedoucímu Petru Stankovi už soubor nestačil, a proto spoluzaložil novou, ještě razantnější skupinu - Michael´s Uncle. Souhrn osmnácti klasických písniček STP vychází v obalu Luďka Kubíka a za supervize Jana Muchowa.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: