CHADIMA & FUCHS - Tagesnotizen - CD

Kód: BP 0135-2
Neohodnoceno
225 Kč
Skladem

CD Tagesnotizen je posmrtný hold Jurgenu Fuchsovi, východoněmeckému básníkovi a disidentovi, kterého umučila v 80. letech tajná policie Stassi. Mikoláš Chadima zhudebnil řadu jeho textů, které jsou stále aktuální (!), a tak vzniklo tohle velmi silné album. Obsahuje také známou kompozici Gorleben ze stejnojmenného alba MCH Bandu.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Jürgen Fuchs, německý básník, prozaik a disident (1950 NDR– 1999 SRN), psycholog. Ovlivněn básníkem Reinerem Kunzem, psal krátké, civilní verše, reflektující vše, co viděl kolem sebe. Stíhán tajnou policií, vyhozen z vysoké školy. V roce 1976 byl zatčen a obžalován z řady protistátních zločinů. Hrozba jedenáctiletého vězení byla změněna v roce 1977 po mezinárodním nátlaku na odsun celé rodiny do západního Berlína. Tam pokračoval v boji s totalitou, StaSi jej však i za hranicemi stále perzekuovala, došlo i na pokusy o fyzickou likvidaci. Navazoval kontakty s disidenty v celém východním bloku. Jeho verše mohli v 80. letech slyšet návštěvníci koncertů MCH Bandu, otiskla je i Revolver Revue. Vydal dvě sbírky veršů, Tagesnotizen a Pappkameraden. Zemřel 9. května 1999 na leukémii na následky silného ozařování, kterému ho vystavovala StaSi při pobytu ve vazbě.

Mikoláš Chadima (*1952). Český nezávislý hudebník a skladatel, původně grafik. Prošel skupinami Elektrobus, Extempore, Kilhets, Classic R´n´Roll Band, MCH Band. V roce 1969 trestní stíhání za protesty proti sovětské okupaci, další problémy souvisely s jeho hudebními aktivitami. V roce 1979 opět stíhání, neúspěšná snaha StB o vyvolání exemplárního procesu. Po podpisu Charty 77 mu byla nabídnuta spolupráce s StB, následně vystěhování - nepřijal. Chadima je autorem knihy Alternativa, kde velmi otevřeně popisuje českou rockovou scénu 70. a začátku 80. let. Psal také texty ke svým hudebním projektům (Zabijačka, Velkoměsto), později zhudebňoval především texty básníka Ivana Wernische. S Fuchsovou poezií se setkal poprvé v samizdatu v 80. letech, několik jeho básní (Gorleben, Lež, Nein) tehdy zhudebnil a posléze i natočil. Po listopadu 1989 se setkal s Fuchsem osobně, k plánovanému zhudebnění dalších básní došlo však až na albu Tagesnotizen.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: