CHADIMA & FUCHS - Tagesnotizen - CD

Kód: BP 0135-2
Neohodnoceno
299 Kč
Skladem

CD Tagesnotizen je posmrtný hold Jurgenu Fuchsovi, východoněmeckému básníkovi a disidentovi, kterého umučila v 80. letech tajná policie Stassi. Mikoláš Chadima zhudebnil řadu jeho textů, které jsou stále aktuální. Album vzniklo za účasti spoluhráčů MCH BANDu. Obsahuje také známou, více než dvacetiminutovou kompozici Gorleben ze stejnojmenného alba MCH BANDu. CD je vybaveno textovou přílohou v češtině, němčině a angličtině. Výborný (dle MCH nejlepší jaký kdy jeho dílo neslo) obal vytvořil grafik Luboš Drtina. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Jürgen Fuchs, německý básník, prozaik a disident (1950 NDR– 1999 SRN), psycholog. Ovlivněn básníkem Reinerem Kunzem, psal krátké, civilní verše, reflektující vše, co viděl kolem sebe. Stíhán tajnou policií, vyhozen z vysoké školy. V roce 1976 byl zatčen a obžalován z řady protistátních zločinů. Hrozba jedenáctiletého vězení byla změněna v roce 1977 po mezinárodním nátlaku na odsun celé rodiny do západního Berlína. Tam pokračoval v boji s totalitou, StaSi jej však i za hranicemi stále perzekuovala, došlo i na pokusy o fyzickou likvidaci. Navazoval kontakty s disidenty v celém východním bloku. Jeho verše mohli v 80. letech slyšet návštěvníci koncertů MCH Bandu, otiskla je i Revolver Revue. Vydal dvě sbírky veršů, Tagesnotizen a Pappkameraden. Zemřel 9. května 1999 na leukémii na následky silného ozařování, kterému ho vystavovala StaSi při pobytu ve vazbě.

Mikoláš Chadima (*1952). Český nezávislý hudebník a skladatel, původně grafik. Prošel skupinami Elektrobus, Extempore, Kilhets, Classic R´n´Roll Band, MCH Band. V roce 1969 trestní stíhání za protesty proti sovětské okupaci, další problémy souvisely s jeho hudebními aktivitami. V roce 1979 opět stíhání, neúspěšná snaha StB o vyvolání exemplárního procesu. Po podpisu Charty 77 mu byla nabídnuta spolupráce s StB, následně vystěhování - nepřijal. Chadima je autorem knihy Alternativa, kde velmi otevřeně popisuje českou rockovou scénu 70. a začátku 80. let. Psal také texty ke svým hudebním projektům (Zabijačka, Velkoměsto), později zhudebňoval především texty básníka Ivana Wernische. S Fuchsovou poezií se setkal poprvé v samizdatu v 80. letech, několik jeho básní (Gorleben, Lež, Nein) tehdy zhudebnil a posléze i natočil. Po listopadu 1989 se setkal s Fuchsem osobně, k plánovanému zhudebnění dalších básní došlo však až na albu Tagesnotizen.

Doplňkové parametry

Kategorie: Alternativa
Přidáno: 22-april

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: